Tarihçe

Kalibre Çelik Tic. ve San. Ltd. Şti. arkasında üretim desteği olmayan küçük bir ticari işletme olarak 1998 yılında Ataşehir’de bir büroda faaliyetlerine başladı. Asil Çelik firmasındaki çalışma arkadaşlığını ortaklığa dönüştüren Cengiz Oral ve Ömer Paşa, bilgi birikimlerini ve satış faaliyetlerini alaşımlı çelik üzerinde yoğunlaştırdılar. İşe başladıkları dönemde piyasada özellikle “parlak çelik üretiminin” eksikliğini hisseden Kalibre Çelik, satış faaliyetlerini firma dışında fason üretim yaptırarak, piyasadaki eksikliği gidermeye odaklandı.


2002 yılında ilk makinesi ile Gebze’de kiralık bir depoda üretime başladı. 2004 yılında ise mevcut yerindeki fabrika binası inşa edilerek ve yeni makineler alınarak üretim miktarı arttırıldı.
Kalibre Çelik, üretiminde 1. Sınıf malzeme kullanarak kaliteyi en üst seviyede tutmakta, kaliteyle beraber termin ve fiyat konusunda da müşteri memnuniyetini hedeflemektedir. Kalibre Çelik’in bu tutumu müşterilerin firmaya olan güvenini arttırmış ve pazarda önemli bir yer edinmesini sağlamıştır.
Kaliteye verdiği önem ve müşteri talepleri doğrultusunda, Almanya’dan getirilen “Çatlak Kontrol Hattı” 2012 şubat ayında devreye alınmıştır. Böylece firma, Türkiye’de çok az sayıda firmada bulunan bu hatla yüzde 100 kontrollü malzeme teminine başlamıştır. Kalibre Çelik, ilk ihracatını 2007 yılında yapmış ve her yıl kademeli olarak arttırarak birçok ülkeye ihracat yapar konuma gelmiştir.